Zubní výplně

Amalgam = „tmavá výplň“. Jedná se o slitinu rtuti, stříbra a dalších prvků. Jeho využití je možné pouze v postranních úsecích chrupu. Ve „vyvrtaném“ zubu drží výplň pouze mechanicky. S nástupem fotokompozitních výplní jeho využití klesá.

Amalgam míchaný – (=na pojišťovnu) - díky nepřesnosti poměru rtuť/prášek, dochází k tomu, že po zhotovení výplní nastává kontrakce a expanze materiálu v kavitě a dříve či později může u nevhodně zvolené indikace výplně dojít k roztržení zubu.(a to zjm. u zubů, kde byly ošetřeny kořenové kanálky).

Tabletovaný amalgam – přesný poměr rtuť/prášek. U takto zhotovených výplní není kontrakce a expanze materiálu tak markantní, lze tedy říct, že výplň je pro zub šetrnější.

Fotokompozitní výplň = „bílá výplň“. Jedná se o estetický materiál, kterým rekonstruujeme defekt zubu tak, že se snažíme napodobit původní anatomickou strukturu zubu. Tyto výplně drží v tvrdých zubních tkáních chemickou vazbou, proto zub zpevňují. Při správném technologickém postupu nedochází ke vzniku spár. Pro vytvoření bílé výplně není třeba zubní kaz odvrtávat do takové míry, jako při zhotovování amalgamové výplně. Bílá výplň je také vhodnější dostavbový materiál po ošetření kořenových kanálků. Lze zaručit dlouhodobější výsledek neboť „drží zbytky skloviny svou chemickou vazbou při sobě“.

Skloionomerní výplň - jedná se o výplňový cement bílé barvy, který je vhodný jako podložka pod bílou výplň, dále jako výplň do postranního úseku chrupu, na ošetření krčkových kazů, ale i k ošetření dočasných zubů. Jeho součástí je fluor, který je iniciátorem remineralizace okolních tvrdých tkání.

Comments are closed.