top of page

Stomatochirurgie

VDental_prosinec2018_24
VDental_prosinec2018_22
VDental_prosinec2018_7
VDental_prosinec2018_37
010
011

Obor stomatochirurgie zabývající se různými chirurgickými zákroky v dutině ústní - jedná se zjm. o extrakce (= vytržení) jednoduché či komplikované, o různé úpravy měkkých či tvrdých tkání v dutině ústní (odstranění slizničních tahů, resekce kořenového hrotu, úpravu lože před protetickým ošetřením, atd.), o odstranění podezřelých slizničních či kostních lézí (cysty, nádory).

Mezi nejčastější stomatochirurgické zákroky patří:  extrakce zubu (odstranění neboli „vytržení“), chirurgické vybavení zubu (technicky komplikovanější odstranění zubu z hlubší pozice v  

VDental_prosinec2018_16.jpg

čelisti), resekce kořenového hrotu zubu (zkrácení kořene zubu), odstranění retních uzdiček, úprava čelisti a dásně před zhotovením snímatelné zubní náhrady, zavedení zubního implantátu do čelistí po ztrátě trvalého zubu.

Odstranění zubu moudrosti

Patří k často velmi obávanému zákroku, někdy také nazývané "trhání osmiček". Třetí molár vyrůstá do zubního oblouku v dospělosti (od 18  do 24 roku života).  Zub ale může do dutiny ústní vyrůst i v pozdějším věku.

Odborný názor na to, kdy třetí molár odstranit a kdy nikoliv se liší pacient od pacienta. Záleží na  celkovém zdravotním stavu pacienta, věku pacienta, konkrétní diagnóze jako i na odbornosti a zkušenosti daného stomatochirurga.  Zvažují se i aktuální potřeby pacienta, takže doporučení se může také od různých stomatologů lišit.

Obecně lze říct, že odstranění třetích molárů fyzicky lépe snášejí pacienti  mladší (17-22  let).  Zákroky v nižším věku obvykle taky nezaberou tolik času, protože kořeny zubů ještě nejsou plně vyvinuté do délky a čelistní kosti jsou pružnější. Proto i odstranění komplikovaně uložené „osmičky“ může proběhnout  snadněji.

Se stoupajícím věkem pacienta  dochází ke změnám tkání, které částečně zvyšují i potenciální množství komplikací(např. zalomení kořenů, horší hojení).  Konkrétní situace je ale vždy individuální. První možnost preventivního chirurgického odstranění zubu moudrosti je v 15letech věku člověka.

bottom of page